ajansMAG'a hoşgeldiniz. İnternet ve sosyal medyada en iyiler arasına girmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.
Contact us now 0505 239 9400
info@ajansmag.com

Blog

Home  /  Optimization   /  8 Adımda Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi
0

8 Adımda Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Sosyal Medya Planlama

Bir sosyal medya pazarlama stratejisi, yapmayı planladığınız ve sosyal medyada elde etmeyi umduğunuz her şeyin özetidir. Eylemlerinizi yönlendirir ve başarılı olup olmadığınızı bilmenizi sağlar. Her gönderi, cevap, beğenme ve yorum bir amaca hizmet etmelidir.

Stratejiniz ne kadar belirgin olursa, yürütme o kadar etkili olacaktır. Özlü tutun. Planınızı o kadar sade ve geniş yapmayın ki ölçülmesi olanaksız veya imkansızdır.

Bu yayında, kendinize ait kazanan bir sosyal medya stratejisi oluşturmak için sekiz adımlık bir plan boyunca size rehberlik edeceğiz.

Bir sosyal medya stratejisi nasıl oluşturulur?

Adım 1. İş hedeflerine uygun sosyal medya pazarlama hedeflerini belirleyin

Bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmanın ilk adımı, hedeflerinizi ve hedeflerinizi belirlemektir. Hedefler olmadan başarınızı veya sosyal medya yatırım getirinizi ölçmenin bir yolu yoktur.

Hedeflerinizden her biri:

Özel
Ölçülebilir
Ulaşılabilir
Uygun
Zamana bağlı
Bu SMART çerçevesidir ve hedeflerinizin gerçekten yüce ideallerden ziyade gerçek iş sonuçlarına götürdüğünden emin olmanın önemli bir yoludur.

Anlamlı ölçümleri izleyin

Retweetler ve beğeniler gibi makyaj ölçümlerinin eğlenceli ve izlemesi kolay olsa da, işletmeniz için gerçek değerlerini kanıtlamanın zor olduğunu unutmayın. Bunun yerine, oluşturulan müşteri adayları, web yönlendirmeleri ve dönüşüm oranı gibi hedeflere odaklanın.

İlham almak için, işinize önem veren sosyal medya metrikleri, sosyal reklam metrikleri ve sosyal video metrikleri hakkındaki yayınlarımızı inceleyin.

Farklı kanallar için farklı hedefleri, hatta her bir kanalın farklı kullanımlarını izlemek isteyebilirsiniz.

Adım 2. Kitlenizle ilgili öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin

Kitle personeli oluştur

Kitlenizin kim olduğunu ve sosyal olarak ne görmek istediklerini bilmek, beğenecekleri, yorum yapacakları ve paylaşacakları içerik oluşturmanın anahtarıdır. Ayrıca, sosyal medya hayranlarınızı işiniz için müşterilere nasıl dönüştüreceğinizi planlamak için de kritik öneme sahiptir.

Hedef kitle oluşturmayı deneyin. Bunlar potansiyel hayranlarınızı, takipçilerinizi ve müşterilerinizi gerçek istek ve ihtiyaçları olan gerçek insanlar olarak düşünmenizi sağlar. Bu da onlara ne önereceğinizi daha net düşünmenizi sağlayacaktır.

Gerçek dünya verilerini topla

Varsayımlarda bulunma. Örneğin, Facebook’un Baby Boomer’lara ulaşmak için Millennial’lardan daha iyi bir ağ olduğunu içgüdüsel olarak düşünebilirsiniz, ancak rakamlar Millennial’ların platformdaki Boomers’dan hala fazla olduğunu gösteriyor.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Sosyal medya analitiği, takipçilerinizin kim oldukları, nerede yaşadıkları, hangi dilleri konuştukları ve markanızla sosyal ilişkide nasıl etkileşimde bulundukları hakkında bir ton değerli bilgi sağlayabilir. Bu görüşler, stratejinizi iyileştirmenize ve sosyal reklamlarınızı daha iyi hedeflemenize olanak sağlar.

3. Adım: Rekabeti araştırın

Muhtemelen rakipleriniz zaten sosyal medya kullanıyor – ve bu zaten ne yaptığını öğrenebileceğiniz anlamına geliyor.

Rekabetçi bir analiz yapın

Rekabet analizi, rekabetin kim olduğunu ve ne yaptıklarını (çok iyi değil) anlamanızı sağlar. Kendi sektöründe bazı sosyal medya hedeflerini belirlemenize yardımcı olacak, endüstrinizde neler beklendiğini iyi anlayacaksınız.

Bu analiz aynı zamanda fırsatları tespit etmenize yardımcı olacaktır. Örneğin, belki de rakiplerinizden biri Facebook’ta baskın ama Twitter ya da Instagram için çok az çaba sarf etti. Baskın bir oyuncudan uzak taraftar kazanmaya çalışmak yerine, izleyicinizin yetersiz kaldığı ağlara odaklanmak isteyebilirsiniz.

Sosyal dinlemeye katıl

Sosyal dinleme, rekabete göz kulak olmanın başka bir yoludur. Hootsuite akışlarını sosyal dinleme ve izleme rakiplerinde nasıl kullanacağınızı aşağıda bulabilirsiniz:

Rakiplerinizin hesaplarını ve alakalı endüstri anahtar kelimelerini takip ederken, rakiplerin sosyal hesaplarını kullanma şeklindeki stratejik kaymaların olduğunu fark edebilirsiniz. Veya, işarete gerçekten çarpan bir kampanya veya kampanyayı ya da tamamen bombaları görebilirsiniz. Bu bilgilere bir göz atın ve kendi hedeflerinizi ve planlarınızı değerlendirmek için kullanın.

4. Adım. Bir sosyal medya denetimi yapın

Mevcut çabalarınızı değerlendirin

Zaten sosyal medya araçlarını kullanıyorsanız, bir adım geriye gitmeniz ve daha önce neler yaptığınızı ve başardıklarınızı gözden geçirmeniz gerekir. Kendinize aşağıdaki soruları sorun:

Neyin çalışıyor, neyin çalışmıyor?
Sizinle sosyal ilişkide kim var?
Hedef pazarınız hangi sosyal medya sitelerini kullanıyor?
Sosyal medyadaki varlığınız rakiplerinizinkiyle nasıl karşılaştırılır?
Tüm bu bilgileri bir yerde topladığınızda, sonuçlarınızı nasıl geliştireceğinizi planlamak için iyi bir başlangıç ​​noktanız olacak.

Sürecin her adımı için izleyebileceğiniz bir sosyal medya denetim şablonu oluşturduk.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Denetiminiz, sosyal hesaplarınızın her birinin hangi amaca hizmet ettiği konusunda net bir görüntü vermelidir. Bir hesabın amacı açık değilse, saklanmaya değer olup olmadığını düşünün. Sadece stratejik bir yönlendirmeye ihtiyaç duyan değerli bir hesap olabilir veya artık zamanınıza değmeyen modası geçmiş bir hesap olabilir.

Karar vermenize yardımcı olmak için kendinize aşağıdaki soruları sorun:

İzleyicilerim burada mı?
Eğer öyleyse, bu platformu nasıl kullanıyorlar?
Bu hesabı anlamlı iş hedeflerine ulaşmaya yardımcı olmak için kullanabilir miyim?
Bu zorlu soruları şimdi sormak, sosyal varlığınızı arttırırken sosyal medya stratejinizi takipte tutmanıza yardımcı olacaktır.

Sahtekar hesapları arayın

Denetim sürecinde, işletme adınızı veya ürünlerinizin adlarını kullanarak sahte hesapları keşfedebilirsiniz – yani, sizin ve işletmenizin sahip olmadığı hesapları.

Bu sahte hesaplar markanıza zarar verebilir (sizin olması gereken takipçileri yakalamayı unutmayın), bu yüzden rapor etmeyi unutmayın. Hayranlarınızın ve takipçilerinizin sizin hakkınızda olduklarını bilmelerini sağlamak için Facebook ve Twitter hesaplarınızı doğrulamak isteyebilirsiniz.

Adım 5. Hesapları ayarlayın ve mevcut profilleri iyileştirin

Hangi ağların kullanılacağını belirleyin (ve bunların nasıl kullanılacağını)
Hangi sosyal kanalları kullanacağınıza karar verirken, her bir ağ için stratejinizi tanımlamanız gerekecektir.

Başvuru için, diğer küçük ve orta ölçekli işletmelerin müşterilerle iletişim kurmak için sosyal araçları nasıl kullandıkları açıklanmaktadır. Facebook ve Instagram’ın bu amaçla bir e-posta bile yayınladığına dikkat edin.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Her ağ için görev bildirimleri oluşturmak iyi bir alıştırmadır. Bu tek cümleli bildirimler, her sosyal ağdaki her hesap için çok özel bir hedefe odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Belirli bir sosyal ağ için sağlam bir görev bildirimi oluşturamazsanız, bu ağın buna değip değmeyeceğini yeniden düşünmek isteyebilirsiniz.

Hesaplarınızı ayarlayın (ve optimize edin)
Hangi ağlara odaklanacağınıza karar verdikten sonra, profillerinizi oluşturma veya mevcut profilleri iyileştirme zamanı geldi, böylece stratejik planınıza uyuyorlar.

Genel olarak, tüm profil alanlarını doldurduğunuzdan, kişilerin işinizi aramak için kullanacağı anahtar kelimeleri kullanın ve her ağ için doğru boyutta görüntüler kullanın.

İşte sosyal medya profillerinizin nasıl en üst sıraya çıkacağına dair hızlı bir genel bakış:

Ayrıca, her bir ağın işlem boyunca size rehberlik etmesi için adım adım rehberlerimiz var:

Bir Facebook işletme sayfası oluşturun
Bir Instagram iş hesabı oluşturun
Twitter işletme hesabı oluşturun
Snapchat hesabı oluşturun
LinkedIn Şirketi Sayfası Oluştur
Pinterest ticari hesabı oluşturun
Bir YouTube kanalı oluşturun
Bir WeChat iş hesabı oluşturun
Bu listenin seni ezmesine izin verme. Unutmayın, daha az sayıda kanal kullanmak, her sosyal ağda varlığını sürdürmeye çalışırken kendinizi zayıflatmaktan daha iyidir.

Bonus: Kendi stratejinizi hızlı ve kolay bir şekilde planlamak için ücretsiz bir sosyal medya strateji şablonu edinin. Ayrıca sonuçları izlemek ve planı patronunuza, takım arkadaşlarınıza ve müşterilerinize sunmak için de kullanın.

Ücretsiz şablonu şimdi alın!

6. Adım. İlham bulma

Markanızın kendine özgü ve benzersiz olması önemli olsa da, sosyal açıdan harika olan diğer işletmelerden ilham alabilirsiniz.

Sosyal ağ başarı hikayeleri

Tüm sosyal ağlar, markaların araçlarını etkili bir şekilde nasıl kullandıklarını vurgulayan başarı öykülerine sahiptir. Bunları genellikle sosyal ağın web sitesinin işletme bölümünde bulabilirsiniz.

(Örneğin, Facebook iş başarısı öykülerine bir göz atın.) Bu vaka incelemeleri, her sosyal ağ için kendi hedeflerinize uygulayabileceğiniz değerli bilgiler sunabilir.

Ödüllü hesaplar ve kampanyalar

Sosyal medya oyunlarının en üstünde yer alan marka örnekleri için Facebook Ödüllerinin veya The Shorty Ödüllerinin kazananlarını da inceleyebilirsiniz.

Favori sosyal hesaplarımız

Sosyal alanda iyi bir iş çıkardığını düşündüğümüz kendi vurgulayıcı işletmelerimizin bazı listelerini derledik. İlham almak için göz atın:

Sosyal medyada en iyi perakende markalar
Beklenmedik şekilde harika Instagram hesapları
Mükemmel müşteri hizmeti sunmak için Twitter kullanan markalar
Twitter’da harika sohbetler yapan markalar

Twitter Ads bilgisi ve gizliliği

Bu hesapların her birinin tutarlı bir ses, ton ve stile sahip olduğuna dikkat edin. Tutarlılık, takipçilerinizin markanızdan ne bekleyeceklerini anlamalarına yardımcı olmak için anahtardır; bu nedenle neden sizi takip etmeye devam etmeleri gerektiğini ve sosyal hesaplarınızdan hangi değeri alabileceklerini bilirler. Ayrıca, sosyal ekibinizde çalışan birden fazla kişi olsa bile, markanızın tutarlı kalmasına yardımcı olur.

Ses, ton ve stil hakkındaki tüm kararlarınızı belgelemek için bir sosyal medya tarzı kılavuzu oluşturun.

Takipçilerine sor

Tüketiciler ayrıca sosyal medyadan ilham alabilirler. Hedef müşterileriniz çevrimiçi hakkında neler konuşuyor? İstekleri ve ihtiyaçları hakkında ne öğrenebilirsiniz? Mevcut sosyal kanallarınız varsa, mevcut takipçilerinize sizden ne istediklerini sorabilirsiniz. Sadece istediklerinizi takip edip teslim ettiğinizden emin olun.

7. Adım. Bir sosyal medya içerik takvimi oluşturun

Elbette, harika içerikleri paylaşmak esastır, ancak maksimum etkiyi elde etmek için içeriği paylaşacağınız bir planın olması da aynı derecede önemlidir. Sosyal medya içerik takviminizin, izleyiciyle etkileşimde bulunmak için harcayacağınız zamanı da hesaba katması gerekir (buna rağmen kendiliğinden bir araya gelmeye izin vermeniz gerekir).

Bir kayıt takvimi oluşturun

Sosyal medya içerik takviminiz, her kanalda içerik türlerini yayınlayacağınız tarihleri ​​ve saatleri listeler. Resimlerden ve bağlantı paylaşımından blog gönderilerine ve videolarına kadar tüm sosyal medya etkinliklerinizi planlamak için mükemmel bir yer. Günlük yayınlarınızı ve sosyal medya kampanyaları için içerikleri içerir. Takviminiz, gönderilerinizin uygun şekilde yerleştirilmesini ve en uygun zamanlarda yayınlanmasını sağlar.

İçerik karışımınızı çizin

Takviminizin, her sosyal profile atanmış olduğunuz görev bildirimini yansıttığından ve böylece gönderdiğiniz her şeyin iş hedeflerinizi desteklemek için çalıştığından emin olun. Örneğin, buna karar verebilirsiniz:

İçeriğin yüzde 50’si trafiği blogunuza geri götürecek
İçeriğin yüzde 25’i diğer kaynaklardan alınacak
İçeriğin yüzde 20’si işletme hedeflerini destekleyecektir (satış, kurşun üretimi vb.)
İçeriğin yüzde 5’i İK ve şirket kültürü hakkında olacak
Bu farklı yayın türlerini içerik takviminize yerleştirmek, planladığınız oranı korumanıza yardımcı olur. Sıfırdan başlıyorsanız ve ne tür içerik yayınlayacağınızdan emin değilseniz, 80-20 kuralını deneyin:

Yayınlarınızın yüzde 80’i izleyicinizi bilgilendirmeli, eğitmeli veya eğlendirmelidir
Yüzde 20’si doğrudan markanızı tanıtır.
Sosyal medya kurallarının üçte birini de deneyebilirsiniz:

Sosyal içeriğinizin üçte biri işinizi geliştirir, okuyucuları dönüştürür ve kar elde eder.
Sosyal içeriğinizin üçte biri, sektörünüzdeki veya benzeri düşünen işletmelerdeki düşünce liderlerinin fikirlerini ve hikayelerini paylaşır.
Sosyal içeriğinizin üçte biri, izleyicilerinizle kişisel etkileşimler içerir.
Takviminizi ayarladıktan sonra, gün boyunca sürekli güncelleme yapmak yerine mesajınızı önceden hazırlamak için zamanlama araçlarını veya toplu zamanlamayı kullanın. Bu, zamanınız ne zaman olursa olsun anında yazmak yerine yazılarınızın dilini ve biçimini oluşturmanıza olanak tanır.

Adım 8. Stratejinizi test edin, değerlendirin ve düzeltin

Sosyal medya stratejiniz işletmeniz için oldukça önemli bir belgedir ve ilk denemede tam olarak doğru şekilde yapacağınızı varsayamazsınız. Planınızı uygulamaya başlar ve sonuçlarınızı izlemeye başlarken, bazılarının beklenenden daha iyi çalışırken bazı stratejilerin beklendiği gibi çalışmadığını görebilirsiniz.

Verilerinizi takip edin

Her bir sosyal ağ içindeki analitiklere ek olarak (bkz. Adım 2), sosyal ziyaretçileri web sitenizde gezinirken izlemek için UTM parametrelerini kullanabilirsiniz, böylece hangi sosyal paylaşımların web sitenize en çok trafik çekdiğini tam olarak görebilirsiniz.

Yeniden değerlendirin, test edin ve tekrar yapın

Bu veriler gelmeye başladığında, stratejinizi düzenli olarak yeniden değerlendirmek için kullanın. Bu bilgileri, farklı yayınları, kampanyaları ve stratejileri birbirine karşı test etmek için de kullanabilirsiniz. Sürekli test, neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını anlamanızı sağlar, böylece stratejinizi gerçek zamanlı olarak daraltabilirsiniz.

Anketler ayrıca stratejinizin ne kadar iyi çalıştığını öğrenmenin harika bir yolu olabilir. Sosyal medya takipçilerinize, e-posta listelerinize ve web sitesi ziyaretçilerinize sosyal medyada ihtiyaç ve beklentilerini karşılayıp karşılamadıklarını ve daha fazlasını görmek isteyip istemediklerini sorun. Öyleyse size söylediklerini ilettiğinizden emin olun.

Sosyal alanda işler hızla değişiyor. Yeni ağlar ortaya çıkarken, diğerleri önemli demografik değişimler geçiriyor. İşiniz de değişim dönemlerinden geçecek. Tüm bunlar, sosyal medya stratejinizin düzenli olarak bakıp ihtiyaç duyduğunuz şekilde uyarladığınız canlı bir belge olması gerektiği anlamına geliyor. Sizi takip etmek için sık sık başvurun, ancak yeni hedefleri, araçları veya planları daha iyi yansıtacak şekilde değişiklik yapmaktan korkmayın.

Sosyal stratejinizi güncellediğinizde, sosyal ekibinizdeki herkesin bilmesini sağlayın, böylece işletmenizin sosyal medya hesaplarınızdan en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olmak için birlikte çalışabilirler.

No Comments
Post a comment